Tam, kad gyventumėte patogiai ir jaustumėtės finansiškai saugūs, vien gero atlyginimo nepakanka. Ne ką mažiau svarbu išmokti racionaliai planuoti savo biudžetą. Tik žinodami, kaip ir kur išleidžiate savo pinigus, išmoksite juos naudoti efektyviau, sugebėsite išvengti skolų ir sutaupyti ateičiai.
Gyvendami nuo algos iki algos žmonės paprastai net nesusimąsto, kad galėtų savo finansus tvarkyti visiškai kitaip. Tačiau išvengti finansinės kilpos ir efektyviau perskirstyti savo išlaidas gali kiekvienas. Išsiaiškinę, kur išleidžiate per daug, ir kokių dalykų galite atsisakyti, net nebesuprasite, kaip galėjote elgtis kitaip. Pateikiame jums penkis patarimus, kurių laikydamiesi labai greitai subalansuosite savo biudžetą ir pajusite, ką reiškia finansinis saugumas.
-
Atidžiai stebėkite savo pajamas ir išlaidas
Susikurkite kuo tikslesnę biudžeto planavimo sistemą. Fiksuokite visas savo išlaidas. Žymėkitės net ir pačias smulkiausias. Tiksliai suskaičiuokite, kiek šiuo metu turite įplaukų ir finansinius įsipareigojimus priimkite tik atsižvelgdami į jas. Nebūkite pernelyg optimistiški: ateities pajamas ir palikite ateičiai. Į biudžeto planą būtinai įtraukite ir sumą nenumatytoms išlaidoms, kurių gali atsirasti.
-
Kokie iš tikrųjų yra jūsų poreikiai?
Paklauskite savęs, ar Jums tikrai reikia visų tų dalykų, kuriems išleidžiate savo pinigus. Jeigu kolegė įsigijo naujas kelnes, tai dar nereiškia, kad jos reikalingos ir Jums. Jeigu jūsų šeima nedidelė, galbūt galite išgyventi ir be indų plovimo mašinos? Prieš pirkdami bet kokį daiktą ar priimdami finansinį įsipareigojimą, taikykite 24 valandų taisyklę: per artimiausią parą pasverkite visus už ir prieš, ir tik tada nuspręskite. Niekada neleiskite pinigų skubotai.
-
Išsikelkite sau finansinius tikslus
Konkretūs finansiniai tikslai padeda geriau apmąstyti išlaidas. Juos reikėtų suskirstyti į trumpalaikius (drabužių, baldų, buitinės technikos pirkimas, kelionės ir pan.) bei ilgalaikius (įmokos už mokslą, nekilnojamojo turto įsigijimas ir t.t.). Numatykite juos iš anksto ir skrupulingai jų siekite nenuolaidžiaudami sau. Aiškiai įsivardinkite, kiek ketinate išleisti per mėnesį, kiek atsidėsite nenumatytoms išlaidoms, o kiek mesite į taupyklę.
-
Nepamirškite taupyti padedančių smulkmenų
Tik gavę atlyginimą ar kitas pajamas, dalį jų iškart atsidėkite taupymui. Paprastai patariama tam skirti 10 proc. atlyginimo. Daugiau sutaupyti gali padėti ir palyginti menki kasdienių įpročių pakeitimai. Vasarą automobilį galite iškeisti į dviratį arba viešąjį transportą. Neužsukite į parduotuvę tik šiaip, turėkite sąrašą ir apsipirkinėkite tikslingai. Visada gyvenkite pagal kišenę: gal jūsų būstas jums tiesiog per didelis? gal mašina per galinga? gal vaikštote ne į tas kavines?
-
Investuokite
Investuoti galite pradėti nuo mažos rizikos fondų, arba pinigus palikę kaip indėlį banke. Pastarieji yra apdrausti valstybės, todėl niekuo nerizikuodami galėsite uždirbti palūkanas. Galite pasirinkti ir investicinius fondus, tačiau būkite atidūs, nes čia taikomi nemaži komisiniai mokesčiai. Verta pagalvoti ir apie gyvybės draudimo ar III pakopos pensijų fondus. Pasirinkimų tikrai daug. Viskas priklauso nuo jūsų investicijos dydžio. Sekite šios srities naujienas, pokyčius ir labai greitai ją perprasite.